Tiskem

JAROMÍR 99 V Domě umění Brno

10. 2. 2016

Nechte mě tady!, volá autor komiksu o Aloisu Nebelovi Švejdík na své brněnské retrospektivě Za dvěma dekádami výtvarné práce se v Brně ohlíží výtvarník Jaromír Švejdík, autor úspěšných komiksů i osobité volné tvorby. V Domě pánů z Kunštátu vystavil komiksové panely ze série Alois Nebel, ze Zámku podle Franze Kafky i listy z připravovaného příběhu o běžci Emilu Zátopkovi.

zdroj: Lidové novinyvíce


Recenze monografie Ivany Lomové

24. 7. 2013

http://www.

zdroj: ČT24více


ARTMIX o chrudimské Výzvě

15. 5. 2013

V pořadu ARTMIX byla ve středu 15. května 2013 odvysílána reportáž z chrudimské výstavy VÝZVA. Kdo nestihl, může shlédnout v archivu ČT.

zdroj: ČT2více


LITERÁRNĚ VÝTVARNÁ VÝSTAVA

26. 2. 2013

Od února 2013 začaly ve Výstavní síni Chrudim probíhat výstavy, na nichž se propojuje umění malby a slova. Jako první se představila dvojice Igor Grimmich a Radek Fridrich, kteří mají ve své tvorbě řadu styčných ploch v tématu krajiny. Na výstavu i následné literární čtení se můžete podívat zde:

zdroj: YOUTUBEvíce


KOMIKS NEJEN V KOMIKSU

27. 5. 2012

Chrudim - Další výstavu, která mapuje současné mladé umění v chrudimské Výstavní síni tentokrát připravila kurátorka Katka Tučková společně s Radimem Kopáčem. Vernisáž, na které se představí 20 autorů se uskuteční ve čtvrtek, 31. května v 17 hodin v Divadle Karla Pippicha.

zdroj: CHRUDIMSKÉ NOVINYvíce


Současné baroko fotografa Martina Kámena

4. 4. 2012

Chrudim - Výstava fotografa nejmladší generace, nedávného absolventa pražské Akademie výtvarných umění Martina Kámena (1982), zahajuje další cyklus výstav v Divadle Karla Pippicha a zároveň tvoří paralelu k otevření Muzea barokních soch.

Práce vybrané z širokého portfolia autorovy tvorby demonstrují, že barokní cítění a barokní estetika nevymizela, ani když ji od data rozšíření dělí více než pět století. Vernisáž výstavy uvede Kateřina Tučková ve středu, 21.

zdroj: Chrudimské novinyvíce


CLAN

2. 12. 2010

Výstavní síň Chrudim

Na vernisáži bude slavnostně založena skupina CLAN sestávající z vystavujících členů, a zahájena tak jejich činnost.

zdroj: ART Mapvíce


Chrudim: Skupina Clan vznikne přímo při vernisáži

2. 12. 2010

Ve čtvrtek 2. prosince se ve Výstavní síni Chrudim v Divadle K. Pippicha koná vernisáž, na které bude slavnostně založena skupina CLAN sestávající z vystavujících členů, a zahájena tak jejich činnost.

zdroj: Chrudimský deníkvíce


Karel Jerie - Lovecká sezona

26. 7. 2010

Karel Jerie patří ke komiksové Generaci nula. Vedle komiksu se ale věnuje také malbě, především oleji. Lovecká sezona je jeho prvním velký katalog.

zdroj: A2více


NEJEN PLÁTNA, ALE I ZDI

14. 5. 2010

Nejsoučasnější street art i nestoři umění Zdeněk Sýkora a Adriena Šimotová. Tak široká je nabídka, z níž můžete vybírat na pražském veletrhu Art Prague. V Brně jsou zase k vidění práce nejvýraznějších studentských talentů ze soutěže Konfrontace.

zdroj: Hospodářské novinyvíce


Soutěž mladých malířů ARSkontakt vyhlásila svého vítěze

29. 4. 2010

Brno - Konfrontační výstava mladých malířů ARSkontakt představuje v těchto dnech v Brně přehlídku nastupujících malířských talentů. Mladým umělcům, studentům uměleckých škol, nabízí především možnost porovnání vlastní tvorby s plátny ostatních soutěžících.

Do sedmého ročníku Konfrontace mladých malířů se letos přihlásilo 78 studentů uměleckých vysokých škol.

zdroj: ČT24více


Mladí a dostupní

1. 7. 2009

Krize ujídá z kapes i movitým sběratelům. Dá se očekávat, že stoupne zájem o mladé umění, které je cenově dostupnější. Všímejte si dalšího vývoje letošního absolventa pražské AVU Martina Krajce (1984).

zdroj: IN magazín HNvíce


Cenu ARSkontakt má expresionista Krajc

19. 5. 2009

Brno (klr) - Laureátem šestého ročníku ceny ARSkontakt se včera stal "bytostný expresionista" Martin Krajc, mladý umělec z ateliéru Michaela Rittsteina z pražské AVU. Porota vybrala z původně přihlášených pětašedesáti autorů dvacet, kteří se účastní putovní konfrontační přehlídky a z nich ocenila právě člena výtvarné skupiny Obr. Krajce.

zdroj: MF Dnesvíce


Výstavy Transfer a Z ničeho nic v Domě pánů z Kunštátu

30. 11. -0001

Brno - Dům pánů z Kunštátu zaplnily instalace, obrazy, kresby a fotografie dvou nových výstav.

Jak vypadá současné české výtvarné umění? Na tuto otázku se snaží odpovědět hned ve dvou výstavách brněnský Dům umění.

zdroj: Rovnostvíce


Má dnes malba ještě šanci?

22. 1. 2009

Je dnes malba úplně mrtvá, nebo ještě může v konkurenci s nejrůznějšími novými médii někoho oslovit? O další (v poslední době několikátý) návrat malířství se pokouší výstava v Mánesu nazvaná Normální malba. Přínos malby pro současnost byl již od 20.

zdroj: Lidové novinyvíce


V Mánesu nabízejí důkaz, že malba stále žije

24. 1. 2009

Výstava v pražském Mánesu se jmenuje Normální malba a chce dokázat, že malba má i dnes, téměř sto let po vzniku konceptuálního umění, stále právo na život.

 V Mánesu se představují práce deseti absolventů českých uměleckých škol, kteří se vyjadřují prostřednictvím zobrazivé či chcete- li narativní malby. Vybrána byla jména spíše neznámá, ale zastoupeni tu jsou také umělci, s nimiž jsme se už mohli setkat na podobných skupinových výstavách.

zdroj: MF Dnesvíce


Má malba ještě šanci?

22. 1. 2009

Je dnes malba úplně mrtvá, nebo ještě může v konkurenci s nejrůznějšími Brněnská agentura ARSkontakt, zaměřující se především na prezentaci výtvarného umění mladých českých autorů, uvádí ve výstavní síni Mánes výstavu nazvanou Normální malba. Ať si název zní trochu banálně, její obsah banální rozhodně není.

zdroj: www.zpravydne.czvíce


V Mánesu nabízejí důkaz, že malba stále žije

24. 1. 2009

Výstava v pražském Mánesu se jmenuje Normální malba a chce dokázat, že malba má i dnes, téměř sto let po vzniku konceptuálního umění, stále právo na život.

V Mánesu se představují

28. 8. 2008

Neue Austellung in der whiteBOX.

"all about ... prague" lautet der Titel einer Austellung, die in der WhiteBOX in Kooperation mit der Akademie der Bildenden Künste Prag zu sehen ist.

zdroj: Hallovíce


Bavoráci naąincům rozumí

9. 10. 2008

Rčení o tom, ľe doma nikdo není prorokem, lze vztáhnout i na výstavu TRANSFER, která nyní probíhá v Mnichově. A zatímco německá média včetně Süddeutsche Zeitung nešetří chválou, u nás ticho po pěšině. Výstava je přitom zajímavá i tím, ľe představuje díla umělců, kteří studovali na praľské AVU a to v konfrontaci s pracemi jejich profesorů Jiřího Sopka, Michaela Rittsteina, Vladimíra Skrepla a Zdeňka Berana.

zdroj: Instinktvíce


Čeątí výtvarníci se představují v Bavorsku

23. 8. 2008

Mnichov - České umění oľívá v německém Mnichově. Práce tří generací výtvarníků ze čtyř malířských ateliérů Akademie výtvarného umění (AVU) teď mají moľnost vidět návštěvníci mnichovské galerie White BOX. Jde o jednu z mála prezentací českého výtvarna za hranicemi.

zdroj: ČT24více


ARSkontakt loví talenty

5. 6. 2008

Brno – Vítězem čtvrtého letošního ročníku ceny ARSkontakt pro mladé malířské talenty se letos stal David Hanvald (1980), student ateliéru Stanislava Diviše na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Druhé a třetí místo obsadily studentky Fakulty umění a designu v Ústí nad Labem Michaela Spružinová (1983) a Anna Beránková (1984). Vzhledem k tomu, že ústecká fakulta se účastnila ARSkontaktu poprvé, jde o mimořádný úspěch.

zdroj: Art Antiquesvíce


ARSkontakt vyhlásil vítěze

7. 5. 2008

Brno - Letošní Konfrontační přehlídka ARSkontakt, která během svého putování po několika galeriích v České republice představuje tvorbu mladých, výrazných malířských talentů, zná vítěze. Každoročně je na jaře zahajována v Brně, poté putuje do prostor Pražského hradu a následně také do galerií, s nimiž ARSkontakt spolupracuje na prezentaci jednotlivých autorů (Galerie BKC - Galerie mladých, Brno; Galerie Vltavín, Praha; Výstavní síň Nejvyššího purkrabství, Pražský hrad, Praha

Vítězem 5. ročníku konfrontace ARSkontakt se stal David Hanvald (1980), student ateliéru Stanislava Diviše z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

zdroj: ČT24více


V Nové radnici visí třicítka talentů malby

7. 5. 2008

Brno - Nastupující české malíře spíše než výsledek zajímá forma a proces vzniku jejich díla. Dokazují to některé výtvory, s nimiž mladí umělci soutěžili v Konfrontační přehlídce ARSkontakt, určené právě tuzemským umělcům do šestadvaceti let. Porotci je totiž označili za "malby na okraji malířskosti" - a jejich originalitu ocenili, když označili první tři místa.

zdroj: MF Dnesvíce


Jak literáti malují, jak malíři píší

18. 4. 2008

Na třech místech se v průběhu letošního roku představí unikátní výstava Slovem i obrazem. Její první "štací" bude od 22. dubna do 25.

zdroj: iDNESvíce


DIVNÁ, DIVNÁ VÝSTAVA

3. 4. 2008

Z expozice současné výtvarné tvorby DIVNÁ, DIVNÁ VÝSTAVA v pražské galerii Vltavín. Kurátorka Kateřina Tučková pro ni vybrala ukázky z pěti současných mladších výtvarníků, které pro ni naplňují paradox estetiky ošklivosti a odlišnosti. Blanka Jakubčíková (1971), představována velkými popartovými akryly, je absolventkou Fakulty výtvarných umění v Brně (ateliér Václava Stratila).

zdroj: Právo - Salonvíce


Kultura Výstava divnosti je prosáklá svěžím humorem

7. 4. 2008

Dostane-li výtvarná přehlídka název Divná, divná výstava, je třeba ptát se, co je na ní divného. Klára Bémová, Blanka Jakubčíková, Karel Jerie, Irena Křivánková a Matěj Smetana dávají dvojí odpověď. Výstava zabírá v pražské Galerii Vltavín čtyři nevelké sály a míchá klasickou malbu s objekty a ukázkou videoartu.

zdroj: MF Dnesvíce


Výtvarná polemika: city předčil cynismus

6. 11. 2007

Jaké místo v naší společnosti zaujímají city? O této otázce polemizuje čtveřice mladých výtvarníků v galerii Českého centra v Praze.
Výstava nazvaná City jsou přežitek nechce podle organizátorů demonstrovat citovou prázdnotu v naší společnosti, ale vyvolat diskusi.

zdroj: MF Dnesvíce


Nejmladší talenty

3. 10. 2007

Vodítkem pro sběratele, kteří se rozhlížejí po průkazných talentech mezi nejmladší generací výtvarných umělců, by mohla být právě zahájená výstava ARSkontakt: Bilance ve Výstavní síni Nejvyššího purkrabství Pražského hradu. Je na ní představeno osm mladých tvůrců, kteří v dosavadních čtyřech ročnících vyšli vítězně z přehlídky mladého umění Konfrontace. Pro ty, kdo by chtěli vsadit na nejmladší talenty, je tato bilanční výstava osmi umělců (Alice Hilmarová, Igor Grimmich, Tereza Janečková, Jan Karpíšek, Václav Kočí, Martin Salajka, Ludmila Smejkalová a Radoslav Zrubec) užitečným předvýběrem.

zdroj: Hospodářské noviny - IN magazínvíce


O tvorbu studentů je zájem

26. 4. 2006

V Praze a v Brně budou k vidění díla nejzajímavějších výtvarníků mladších šestadvaceti let.
Tvorba studentů získává na trhu s uměním stále významnější postavení. Čím dál častěji se objevuje na aukcích (díla studentů nabízí mimo jiné Galerie Peron či Galerie Art Praha) a mezi sběrateli je o ni vzrůstající zájem.

zdroj: Hospodářské novinyvíce


Zpod příkrovu akademií

26. 4. 2006

Duben a květen patří ve výstavním provozu také mladým umělcům. Ve třech brněnských a poté ve dvou pražských galeriích se představí skupina autorů studujících malbu. V koncepci kurátorky Kateřiny Tučkové vznikla jediná přehlídka komplexně představující stav malby nejmladších autorů, Arskontakt.

zdroj: Literární noviny 17/2006více


III. ročník Konfrontační přehlídky ARSkontakt

12. 4. 2006

Dne 6. dubna 2006 byl v Galerii Arskontakt zahájen již III. ročník konfrontační přehlídky děl mladých autorů, který nese název Arskontakt.

zdroj: TZvíce


Lib-TECH v Galerii ARSkontakt

24. 11. 2005

Libor Veselý (1977) je autorem, jehož dílo se pravidelně objevuje ve výstavních prostorách galerií, což je fakt, který potvrzuje kontinuitu a stálost jeho tvorby. Jeho poslední velká výstava se odehrála v prostorách Galerie Brno, kde v minulém roce vystavoval společně se svými kolegy, absolventy ateliéru Jiřího Načeradského, letos jeho práce můžete v listopadu vidět nejen v Galerii Artkontakt, ale také v prostorách pražského Mánesu. Veselého tvorba postupuje v poměrně sevřených cyklech nevelké formální obměny.

zdroj: tusková zprávavíce


O tvorbu studentů je zájem

12. 4. 2006

Tvorba studentů získává na trhu s uměním stále významnější postavení. Čím dál častěji se objevuje na aukcích (díla studentů nabízí mimo jiné Galerie Peron či Galerie Art Praha) a mezi sběrateli je o ni vzrůstající zájem. Pokud se chcete dobře orientovat ve tvorbě začínajících autorů, určitě se vyplatí sledovat Konfrontační přehlídku umění mladých autorů Arskontakt, kterou každoročně pořádá brněnská stejnojmenná galerie.

zdroj: Hospodářské novinyvíce


Arskontakt čili 80 mladých obrazů

11. 4. 2006

Brno - To nejlepší od nastupujících tuzemských výtvarníků lze až do konce dubna vidět hned ve třech brněnských galeriích. Brněnská Galerie Arskontakt na Jakubském náměstí, Studentská galerie na Kozí ulici 4 a konečně Divadlo Husa na provázku daly prostor III. ročníku konfrontační přehlídky děl mladých autorů Arskontakt.

zdroj: MF Dnesvíce


Artkontakt: startovní čára umělců

8. 4. 2005

Po loňské premiéře se letos koná druhý ročník soutěžní přehlídky Artkontakt, která se zaměřuje na zmapování tvorby mladých malířů a grafiků do 26 let. Po loňské premiéře se letos koná druhý ročník soutěžní přehlídky Artkontakt, která se zaměřuje na zmapování tvorby mladých malířů a grafiků do 26 let. Soutěž obeslalo téměř 120 autorů, z nichž zhruba polovina byla vybrána k účasti na výstavě, kterou mohou ještě tento víkend zhlédnout diváci v Brně (Galerie Artkontakt, Galerie U dobrého pastýře Brněnského kulturního centra, Galerie Studentského centra) a následně v Lounech (Galerie XXL), Praze (Galerie AVU, Galerie Vltavín) a Opavě (Galerie U Jákoba).

zdroj: Hospodářské novinyvíce


Studenti se učí "nevycházet trhu naproti"

30. 3. 2005

Na zdejší výtvarné scéně se nepohybují jen renomovaní a často vystavovaní autoři. Na zdejší výtvarné scéně se nepohybují jen renomovaní a často vystavovaní autoři. Tak zní poselství, které by měla postupně v sedmi galeriích ve čtyřech českých a moravských městech předat výstava vybraných děl téměř šesti desítek výtvarníků, jež spojuje jejich mládí.

zdroj: Hospodářské novinyvíce


Když rozpuštění gumoví medvídci inspirují

2. 2. 2005

Gumoví medvídci se stali hlavní inspirací mladého malíře Petra Kunčíka. V brněnské Galerii Artkontakt na Jakubském náměstí představuje deset maleb cyklu nazvaného Vitamin Friends. Pracuje s tematikou rozpuštěných gumových medvídků.

zdroj: MF Dnesvíce


Artkontakt draží studentská díla na internetu

25. 11. 2004

Podle kurátorky jde o první aukci tohoto druhu, neboť žádná aukční síň ani galerie se neodváží zastupovat a prezentovat pouze studenty, jejichž tvorba je zatím na periferii zájmu jak obchodníků s uměním, tak i sběratelů. BRNO 25. listopadu (ČTK) - Výtvarná díla mladých autorů zkouší na internetu dražit brněnská studentská Galerie Artkontakt.

zdroj: kultura.ihned.czvíce


Brněnská galerie zahajuje výstavou Rittsteinových děl

26. 10. 2004

Výtvarník Michael Rittstein je pedagogem ateliéru malby pražské Akademie výtvarných umění, členem výtvarné skupiny 12/15. Jeho tvorba na pomezí figurace a abstrakce je známá nejen v okruhu českých znalců umění, ale i v mezinárodním měřítku. Výstava prací pražského grafika Michaela Rittsteina zahájila dnes provoz nové brněnské galerie Artkontakt, která sídlí na Jakubském náměstí 1 v prvním patře.

zdroj: kultura.ihned.czvíce


Nová galerie je šancí pro mladé

26. 10. 2004

Nová výstavní síň nese název Artkontakt a zájemci ji najdou na brněnském Jakubském náměstí. Přestože se podle její provozovatelky Kateřiny Tučkové chce zaměřovat zejména na mladé výtvarníky a studenty, dala na úvod prostor zavedenému umělci. "Do Brna jsem přivezl asi sto třicet svých grafik.

zdroj: MF Dnesvíce