Tiskem

Tiskem

18. 4. 2008

Jak literáti malují, jak malíři píší


Na třech místech se v průběhu letošního roku představí unikátní výstava Slovem i obrazem. Její první "štací" bude od 22. dubna do 25. května pražská galerie Vltavín, kde bude součástí veletrhu Svět knihy.
Výstava se zabývá fenoménem propojení výtvarné a slovesné tvorby. Budou na ní představeni autoři, kteří se primárně zabývají literární činností a často tvoří i zajímavé výtvarné výstupy, ve společnosti s autory, kteří se primárně zaobírají výtvarným uměním a přitom dokáží zajímavým způsobem vládnout slovu. "Cílem je upozornit na kvalitu práce i v oblasti, v níž jsou někteří ze zúčastněných autorů méně známí, a snaha spojit dva kreativní, tvůrčí obory společným jmenovatelem," uvádějí kurátoři Radim Kopáč a Kateřina Tučková.
"Široce pojatá výstava tak představuje most mezi dvěma obory, které si v minulosti byly poměrně blízké (pohlédneme-li na historii umění 20. století, která gradovala až k lettrismu a vizuální poezii) a poprvé v českém výstavnictví souhrnně seznamuje veřejnost s tvořícími literáty a píšícími výtvarníky," dodávají. V průřezu všemi generacemi žijících autorů, počínaje Janem Švankmajerem, Ludvíkem Kunderou a Adrienou Šimotovou a konče generací Tomáše Přidala, Vikiho Shocka ad. se na výstavě oběma druhy své tvorby představí zhruba čtyřicet autorů.
Kromě uvedených mezi nejznámější jména patří například Vladimír Kokolia, Josef Kroutvor, Michal Machat, Alena Nádvorníková, Petr Nikl, Marian Palla, Jaroslav Róna, Michal Šanda, Michal Singer, František Skála Jr., Jan Štolba, Vlastimil Třešňák či Petr Váša. Každý z nich vybral ze své současné tvorby několik výstupů obou forem, a výstava tak představuje aktuální tendence v díle každého ze zastoupených autorů. Instalace je přizpůsobena podstatě projektu, tedy souběžnému představení jak výtvarných prací, tak úryvků ze slovesné tvorby. Tím se výstava stane zdrojem požitků z obrazu i textu a návštěvník může v sálech sledovat nejen paralely v rámci děl jednotlivců, ale i všech zastoupených.
Výstava je doprovázena obsáhlým katalogem, který se dané problematice věnuje rozsáhlým textem historika, filosofa a estetika Jana Suka, kurátorů Kateřiny Tučkové a Radima Kopáče a texty a reprodukcemi děl zastoupených autorů.
V českém prostředí doposud podobná práce chyběla – výstava tak umožňuje vzniknout první souhrnné studii o problematice výtvarného umění a literatury, o střetech obou vyjadřovacích forem a o možnostech jednotlivých uměleckých individualit.
Z Prahy se výstava Slovem i obrazem přesouvá do brněnského Divadla Husa na provázku, kde bude ve dnech 29. června - 31. července doprovázet Měsíc autorského čtení. Ve dnech 10. října - 30. listopadu pak doprovodí Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě.

Ondřej Bezr

iDNES