Tiskem

Tiskem

7. 5. 2008

V Nové radnici visí třicítka talentů malby


Brno - Nastupující české malíře spíše než výsledek zajímá forma a proces vzniku jejich díla. Dokazují to některé výtvory, s nimiž mladí umělci soutěžili v Konfrontační přehlídce ARSkontakt, určené právě tuzemským umělcům do šestadvaceti let. Porotci je totiž označili za "malby na okraji malířskosti" - a jejich originalitu ocenili, když označili první tři místa.
Přehlídku těch nejlepších děl z pátého ročníku Konfrontace mladých autorů nyní nabízí nová výstava v galerii Jižního křídla brněnské Nové radnice. Díla třiceti autorů zde budou viset do 18. května. Poté si umělci v zastoupení svých děl jako každý rok oběhnou kolečko po českých galeriích, v říjnu navštíví například prostory Pražského hradu.
"Ve svém pátém ročníku je ARSkontakt nejstarší kontinuálně udílenou cenou pro mladé výtvarníky v republice, což se odráží na počtu přihlášených", zhodnotila význam soutěže její pořadatelska Kateřina Tučková. Umělecké klání je omezeno právě jen věkovou hranicí, letos se sešlo osmasedmdesát přihlášek z malířských ateliérů vysokých škol v Praze, Brně i Ústí nad Labem.
Brněnská výstava nabídne exkurzi do mnoha žánrů malby: "Nechybí figurální expresionisté, geometrická malba, naivizovaný pohled, abstraktní tendence, ani hyperrealistická malba," shrnula Tučková, jež je současně kurátorrkou výstavy.
Příklad ukázkové abstrakce nabízejí díla vítěze ARSkontaktu Davida Hanvalda. Student ateliéru Stanislava Diviše na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v PRaze vytvořil cyklus abstraktních maleb založených na krajinných prvcích.

Ozubená kola umělce řídila

Hanvaldova díla ovšem upoutají spíše tím, jak vznikla: "Postavil jsem si dvoumetrovou verzi dětské hry Inspiro, narodil jsem se v Jablonci nad Nisou, právě tam se hra vyráběla. Pomocí kružidel jsem pak přístrojem naskicoval tvary, a ty posléze přenesl na plátno," popsal vítěz systém svého díla. Nyní má Hanvald necelý rok nato, aby si připravil vlastní autorskou výstavu v brněnské Galerii mladých - ta byla, včetně vytvoření umělcova katalogu, cenou pro výherce. Překvapivý úspěch měl u poroty nováček v soutěži, Pedagogická fakulta z Ústí nad Labem. "Zpočátku vyhrávali spíše brněnští autoři, nyní to začíná být roztříštěnější. Ale velmi nás překvapili ústečtí, obsadili druhé i třetí místo. Je to důkazem toho, že i v regionech něco kvete," řekla Tučková. Právě díla ústeckých autorek, Michaely Spružinové a Anny Beránkové, označila porota za "díla na hranici malířskosti". Spružinová do dřeva nejprve ornamenty a symboly vyrývá a teprve poté plochu dobarvuje akrylovými barvami. "Beránková využívá struktur podložky, jejího původního zabarvení a formy a jen ji doplňuje svými zásahy barvou. Takže má ke klasické malbě také poměrně daleko," doplnila kurátorka.
A jako osobní tip upozornila ještě na dílo Tomáše Němce. "Až obsesivně maluje Edith Piaf v různých pozicích, má školený, kvalitní rukopis," líbí se Tučkové.

Kristýna Chmelíková

MF Dnes